W okolicy sanktuarium Jasna Góra w Częstochowie, piękne ruiny zamku z XIV w., rezerwaty Góry Towarne, Góry Sokole, Ruchoma Szopka w Olsztynie, Jurajski Teatr Stodoła w Olsztynie, miejsce straceń w Olsztynie, barkowy kościół w Olsztynie, zabytkowy kościół św. Idziego w Zrębicach. Z Olsztyna jest bardzo blisko do zamków w Mirowie, Bobolicach, Ogrodzieńcu. Łatwo dojrzeć do Złotego Potoku oraz sanktuarium maryjnego w Leśniowie. Olsztyn to początek Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Stąd wychodzą liczne szlaki piesze, rowerowe, konne. Śmiało możemy powiedzieć, że położenie geograficzne naszego gospodarstwa sprzyja wędrówkom i wycieczkom.

Informacje praktyczne
- do PKS 200 m
- do MPK 200 m
- do lasu 200 m
- najbliższy Bar 20 m
- nauka jazdy konnej 500 m
- JURAJSKI TEATR STODOŁA 100 m
- wypożyczalnia rowerów 350 m
- kąpielisko 5 km i 15 km
- ruiny zamku 300 m
- Góry Sokole 300 m.

 

 
 

Olsztyn

Niewątpliwie zamek w Olsztynie jest jedną z największych atrakcji Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Malownicze ruiny warowni z XIV wieku górują nad miejscowością. Ze specjalnej platformy widokowej znajdującej się w baszcie kwadratowej zwanej starościńską można podziwiać widok okolicy. Zamek na zlecenie króla Kazimierza Wielkiego wybudowano wśród wapiennych skal. Budowla obronna była jedną z nadgranicznych twierdz małopolskich. Została poważnie uszkodzona w 1587 roku. Wówczas załoga Kacpra Karlińskiego odparła oblężenie wojsk arcyksięcia Maksymiliana, ale ta walka nadwyrężyła mury warowni.
 


Poraj
Powierzchnia przy maksymalnym spiętrzeniu wód 5,5 km2 (550 ha). Zbiornik ten został uruchomiony w 1978 roku w wyniku spiętrzenia wód rzeki Warty. Najbardziej znane ośrodki wypoczynkowe rozlokowały się również w miejscowościach: Masłońskie i Jastrząb. Istnieją tu dogodne warunki do uprawiania żeglarstwa, a stan wód, mimo zanieczyszczeń pochodzących głównie z zakładów przemysłowych Zawiercia i Myszkowa jest zadowalający. W zalewie spotyka się wiele różnych gatunków ryb dzięki czemu w sezonie można spotkać tu wielu wędkarzy. Spotyka się również raki, szczególnie przy dopływach mniejszych rzek i strumieni.
 
Dworek Krasińskich został zbudowany w 1829 r. w stylu klasycystycznym, parterowy. Posiada elewację frontową, obecnie dziewięcioosiową z gankiem wspartym na dwóch parach kolumn toskańskich. Zbudowany jest na planie prostokąta, nakryty dachem naczółkowym, nad gankiem wejściowym zaś- dwuspadowym, oba dachy podbite są gontem. Wnętrze po pożarze w 1952 r. zostało gruntownie przebudowane z zachowanym częściowo układem dwutraktowym. Obecnie mieści muzeum... W Złotym potoku oraz jego okolicach znajdziesz jeszcze wiele innych atrakcji.
 

Ojców
Na prawym brzegu Prądnika, we wsi Ojców, znajdują się ruiny zamku, usytuowanego na wzgórzu opadającym z dwóch stron niemal pionowymi ścianami skalnymi. Wzniesiono go za panowania Kazimierza Wielkiego, na miejscu dawnego grodu książęcego. Zamek był własnością królewską... Obecny wygląd Ojcowa został ukształtowany pod koniec XIX w. Przeprowadzono wówczas restaurację wieży bramnej w stylu pseudogotyckim oraz obniżono ośmioboczny stołp, który posiadał podziemny tunel łączący go z pomieszczeniami mieszkalnymi zamku. Obecnie na terenie zamkowym mieści się (od 1938 r.) Muzeum Regionalne PTTK...
 

Ogrodzieniec
Wzniesiony na najwyższym wzgórzu Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, Górze Janowskiego (504 m n.p.m.), zbudowano go w latach 1530-1545 jako magnacką siedzibę obronną doskonale wkomponowaną pomiędzy skalne wychodnie. Ruina renesansowej rezydencji obronnej Bonerów jest doskonałym przykładem polskiej fortyfikacji wyżynnej typu bastejowego. W scenerii tego zamku nagrywany był film A. Wajdy p.t. "Zemsta". W czasach obecnych organizowane są tam różne imprezy muzyczne, zloty, turnieje rycerskie, spotkania integracyjne, imprezy weselne.
 

Jasna Góra
Historia klasztoru jasnogórskiego rozpoczęła się w 1382 r., kiedy to zakonowi paulinów został przekazany drewniany kościół parafialny koło Częstochówki pod wezwaniem Błogosławionej Dziewicy. Od chwili przekazania w sierpniu 1384 r. cudownego obrazu Matki Boskiej przez Władysława Opolczyka klasztor stał się miejscem licznych pielgrzymek. Pierwszymi budowlami murowanymi były kaplica Cudownego Obrazu i św. Pawła Pierwszego Pustelnika oraz kościół pod wezwaniem Krzyża Świętego i Narodzenia Matki Boskiej. W XV w. klasztor przeżył dwa napady w 1430 i 1466 r. W protokole z wizytacji w 1593 r. klasztor jest przedstawiony jako niezbyt okazały. Klasztor pokrywał dach gontowy. Wieża pośrodku zachodniej fasady była kamienna tylko do pierwszej kondygnacji... Trudno nam opisywać wszystkie atrakcje Jasnogórskiego Klasztory, najlepiej zwiedźcie go sami.